Volt egyszer egy Textilművek: tizennégy éve áll üresen a milliárdos értékű ipartelep

Kaposhir 2021. november 17. 12:45 2021. nov. 17. 12:45

Kaposvár önkormányzata újabb és újabb sikertörténetként adja el, hogy a városban számos helyen – persze pályázati pénzből – ipari parkokat kell létesítenie, mert a meglévők beteltek. Arról ugyanakkor kevesebb szó esik, hogy számos kisebb-nagyobb létesítmény bezárt: köztük a rekorder alapterületre, felszereltségre és értékre is a Jutai úti egykori Textilművek a maga 17 hektáros területével és 50 ezer négyzetméternyi felépítményével.

Többszöri tulajdonosváltás után végül 2007 novemberében a Coats Magyarország Kft. zárta be az 1951 óta folyamatosan működő üzemet. Utoljára 195 munkástól váltak meg, de fénykorában 2700 kaposvárinak nyújtott megélhetést. Üde színfoltjai voltak annak idején a városnak a Kubából „importált” lányok-asszonyok, de később, a kilencvenes években vietnami vendégmunkások is dolgoztak a gyárban.

Korábban még komoly sporttelep is tartozott a gyárhoz, futballpályával, strandfürdővel, de ezeket már leválasztották az üzem területétől.

Néhány kisebb kereskedelmi cég ugyan megtelepedett itt, de továbbálltak, és a komplexum ma is üres. Nem tudni, hogy a tulajdonos, a Kaposvár-Tüskevár Ingatlanhasznosító Kft. milyen üzleti stratégia alapján kívánja hasznosítani, ugyanis a cégadatbázis szerint rendre évi 40-50 milliós veszteséget mutattak ki az elmúlt években, árbevételük viszont minimális. Érthető, hiszen a terület és az épületek karbantartása és őrzése komoly összegeket emészt fel évente, kérdés viszont, hogy ez így kinek jó, és meddig tartható fenn?

Korábban – már annak is tíz éve – a tulajdonos szerint részletekben is hajlandóak lettek volna értékesíteni az ingatlant, de erre végül a mai napig nem került sor. A társaságnak a kaposvári önkormányzat nyilvántartása és a saját 2020-as beszámolója alapján 298 millió forintos helyi adótartozása van, amelyet ugyan megpróbált a NAV árverés útján a komplexumhoz tartozó egyik ingatlan eladásával értékesíteni, de ez sem sikerült.

A beszámolóból az is kiderült, a cég a veszteségeket nem hitelből, hanem tagi kölcsönből, vagyis az egyszemélyi tulajdonos befizetéseiből fedezi – kivéve a helyi adót.

Míg a többi széthullott egykori kaposvári szocialista nagyvállalat – pl. a Csepel Művek vagy a SÁÉV – területét az elmúlt évtizedekben többé-kevésbé sikerült hasznosítani, kisebb-nagyobb cégek, műhelyek, raktárak népesítették be területüket, az egyik legjobb adottságú ipartelep sorsa egyre reménytelenebbnek látszik.