Több a kára, mint a haszna? Ellentmondásosak a Kaposvárra tervezett faapríték-fűtőművel kapcsolatos információk
Négy és félmilliárd forintért, döntően uniós forrásból kívánja „olcsóbbá tenni” Kaposvár városa a lakótelepek távfűtését. A várostól északra, a Füredi út mellé felépíteni kívánt fűtőmű 1,8 km-es csővezetéken keresztül éri el az elosztórendszert, de nem ez vele a fő baj: a városban, főleg az ellenzéki összefogás fórumain egyre erősödő vélemény, hogy nem is igazán környezetbarát, szennyezőanyagok kibocsátásával súlyosan megterhelné a város levegőjét.
Az ügy emlékeztet a 2016-os, gumifeldolgozó elleni aláírásgyűjtésre: Kaposvár vezetői nem hozták nyilvánosságra a terveket, a környezetvédelmi hatástanulmányt, és nem kezdeményeztek nyilvános konzultációt a város lakóival arról, hogy támogatják-e a projektet. Csupán a projektgazda, a Kaposvári Vagyonkezelő honlapján volt egy rövid adatlap, melyben néhány kibocsátási érték szerepelt: 20,5 ezer tonna erdészeti faapríték tüzelőanyag, 160 ezer tonna kibocsátott füstgáz, ebből nitrogénoxid 31 tonna, és a leírás 2,5 tonna porkibocsátással számol, ám ma már ez a dokumentum sem elérhető.
Ma már számos kutatás, tudományos fórum fogalmazott meg kétségeket a biomassza, így a faapríték tüzelőanyagként való felhasználásával kapcsolatban. Az első és legfontosabb kérdés, hogy valóban megújulónak számít-e, ezt már a legtöbben csak fenntartásokkal fogadják el: csupán akkor számít megújulónak, ha faipari feldolgozás mellékterméke, ha közvetlen erdészeti kitermelésből származik, akkor nem.
Azt viszont pontosan tudható, hogy a hőtermelő a SEFAG állami erdőgazdaságtól fogja vásárolni a faaprítékot, így közvetlen erdőgazdasági kitermelésből származik. Így elképzelhető, hogy a beruházás, mire elkészül, már nem is teljesíti az EU megújulókra vonatkozó kritériumait. Ezen kívül aggasztja a közvéleményt a por- és egyéb szennyezőanyag-kibocsátás, amelyet az uralkodó szélirány éppen a város felé fog vinni.
Nem mutatott be az önkormányzat megoldási javaslatokat arra sem, hogy a 20 ezer tonna faaprítékot hol, milyen útvonalon szállítják majd be a fűtőműbe. Nyilván nagyméretű teherautókon, és miután elkerülő összeköttetés nincs, a többségét a városon keresztül, ahogyan a képződő égésterméket (hamut) is így viszik el.
Mindezekre hivatalos, megnyugtató válasz egyelőre nem született az önkormányzat részéről, kérdés, hogy az ellenzék felveszi-e a választási kampány témái közé, s ott milyen álláspontot képviselnek az üggyel kapcsolatban.