Érkezik a hó: így készülhetünk fel

Kaposhir 2024. november 21. 07:35 2024. nov. 21. 07:35

Október közepe óta felkészülten várja a netán rendkívüli téli időjárást a katasztrófavédelem. Mukics Dániel szóvivő arról beszélt a Hírklikknek, mi a legfontosabb, ami nálunk lehet vész esetén, miért tankoljunk a szokásosnál többet télen, és hogyan próbáljuk elindítani elakadt autónkat.

Járhatatlan utak, autópályán rekedt autók, elzárt települések: tíz-tizenöt évente Magyarországot is eléri egy felfordulást okozó hóvihar. Azt egyelőre nem tudni, hogy az idén is számítani kell-e hasonlóra, mindenesetre a Magyar Közút azt írja, csütörtök késő estétől északnyugaton havazás kezdődhet, amely péntek hajnalban érheti el Budapestet. Az, hogy télen esik a hó, önmagában még nem katasztrófa, de érdemes minden eshetőségre felkészülni.

A VÉSZ-en kapjuk az értesítést

Elmúltak már azok az idők, amikor a Belügyminisztérium még arra kért bennünket, hogy ha elfogy az üzemanyag az autóban, akkor üljünk át másik gépjárműbe. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) ma már felkészültebben, szervezettebben várja a telet, és ugyan most is tudják sms-ben tájékoztatni a lakosságot – akár korlátozott területen és országosan is – de nem ez az egyetlen módja a hatékony kommunikációnak.

„A Katasztrófavédelem Veszélyhelyzeti Értesítési Szolgáltatás (VÉSZ) alkalmazása ingyenesen letölthető androidos és iOS rendszerekre is, ez folyamatosan naprakész információkat szolgáltat. A közösségi média-platformjainkon (Facebook, Instagram, X) is tájékoztatjuk az embereket a teendőkről vész esetén, hasonlóan a Magyar Közúthoz és a rendőrséghez. Fontos, hogy vegyük komolyan a hatóságok jelzéseit. Mielőtt elindulnak, tájékozódjanak az aktuális meteorológiai helyzetről a met.hu oldalon, és az útviszonyokról az utinform.hu oldalon” – mondta a Hírklikknek Mukics Dániel, az OKF szóvivője. Katasztrófa esetén adásmegszakítással is ki tudnak adni közérdekű közleményt az országos műsorszórókon, tévéken, rádiókon keresztül.

Az idei felkészülést az esetleges rendkívüli téli időjárásra már október közepén elvégezték. „Valamennyi érintett társszervvel együtt szakmai értekezletet és törzsvezetési gyakorlatot is tartottunk, ahol a döntéshozatalt és a döntéstámogatás előkészítésének rendjét gyakoroltuk” – mondta a szóvivő.

Ne hagyjuk el az autót

Havazás és erős szél esetén előfordulhat, hogy éppen útközben ér minket egy nagyobb hóvihar. Ilyenkor jó szolgálatot tehet az autóban lévő hólánc vagy kisebb hólapát, egy palack ásványvíz, egy csomag keksz, és kabátokra, takarókra is szükség lehet. Katasztrófa idején azonban mégsem ezek a legfontosabbak. „Mindenképpen legyen nálunk egy mobiltelefon feltöltött akkumulátorral, hogy segítséget tudjunk kérni a 112-es segélyhívó számon. Mindig legyünk tisztában a pontos helyzetünkkel – mely települést hagytuk el, mely településen vagyunk, – hogy a készenléti szerveknek minél pontosabban meg tudjuk adni a helyzetünket. Ha elakadunk, ne hagyjuk el a gépjárművet: sokkal nagyobb eséllyel találnak meg ott, és védettebbek vagyunk az időjárási viszonyoktól. A járművel próbáljunk úgy parkolni, hogy az úttisztító gépek elférjenek mellettünk, és fontos, hogy a leállósávot ne vegyük igénybe, mert ott a készenléti szervek közlekedhetnek” – mondta Mukics.

A Katasztrófavédelem azt javasolja, hogy ha a HungaroMet riasztást ad ki, például ónos eső miatt, akkor, aki teheti, ne induljon útnak. Ha ezt mégis meg kell tenni, akkor készítsék fel az autót a téli útviszonyokra, és az út- és látási viszonyoknak megfelelően sokkal körültekintőbben, lassabban vezessenek. „Számítani kell arra, hogy az autó megcsúszik, és a féktávolság ilyenkor jelentősen megnövekedhet. És téli időszakban tankoljunk a szokásosnál többet: ha már félig van az autó tankja, menjünk el tankolni, hogy ha bárhol elakadnánk, fűteni tudjuk a gépjárművet” – javasolta a szóvivő. A folyamatos fűtéstől azonban óva intett: inkább szakaszosan, 15 percekre kapcsoljuk be a fűtést az autóban.

Ha minden kötél szakad, és szeretnénk megmozdítani az autót, akkor nem csak előrefelé, hanem hátramenetben is érdemes próbálkozni az elindulással. Előtte lapátoljuk el a havat a kerekek alól, csúszós talajon pedig akár lábtörlőt, kartonpapírt is helyezhetünk, vagy homokot szórhatunk a kerék elé. Ha ez nem áll rendelkezésünkre, akkor az autóból a gumiszönyeget, vagy a plusz takarót is felhasználhatjuk erre a célra. 

Életmentő lehet a powerbank

Nem csak a közúti, hanem az utóbbi időszakban különösen sérülékeny vasúti közlekedést is megbéníthatja a hóvihar. Előfordulhat, hogy egy-egy településről sehogy sem lehet ki- és bejutni. Mukics szerint, aki olyan településen él, amelyet a korábbi években is elzárt a hó, annak érdemes néhány napra elegendő ivóvízzel, élelmiszerrel, gyógyszerrel felkészülnie a rendkívüli téli időjárásra. Hasznos lehet egy feltöltött powerbank is, illetve az otthon rekedt emberek esetében is figyelmeztetett arra, hogy a telefon akkumulátorát semmiképpen se merítsük le. Előfordulhat, hogy a faágak eltörnek a hó súlya alatt, és leszakadnak az elektromos vezetékek. 

„Lehet, hogy egy-két nap múlva kell felhívni a 112-es segélyhívó számot. Ha az ingatlan fűthetetlenné válik, akkor is ezt a számot hívjuk fel, ilyenkor a készenléti szervek melegedőhelyeket nyitnak, melegedőbuszt küldenek a helyszínre. Kiegészítő fűtőeszköz beüzemelése esetén ne feledkezzünk meg a szén-monoxid keletkezéséről, gondoskodjunk az állandó és folyamatos levegő-utánpótlásról a helyiségben. Illetve a családi házban élők időben gondoskodjanak arról, hogy a kéményt megvizsgálja egy kéményseprő” – mondta Mukics Dániel.